Perşembe , Mayıs 14 2015

Aile Kavgasından Çocuklar Nasıl Etkilenir?

Evliliklerde kişilerin anlaşmazlıkları çocukların sorunlu ruh haline girmelerine neden oluyor. Duygu ve düşünce sistemleri bozuluyor ve günlük yaşantıları çıkmaza girmeye çok erken zamanlarda başlıyorlar. Ebeveynler çocuklarının yanında her nasıl sinirli ve tartışmalarını gizlemeye çalışsalar da evdeki gergin hava duygusal bozulmaya sebeptir.

Korku ve endişeye kapılıp üzüüntü duyarlar ve hırçınlaşırlar. Vücut kimyası bozulmaya başlar ve çocukta uykusuzluk ile ilk sinyallerini görürsünüz, artık çocuğun hayatını kötü etkilediğini ve ona vereceği zararları görebilirsiniz.

Belki anne-baba arasındaki tartışmalar kendilerince sadece tartışmadır ama çocuklar için o kadar basit olamaz, muhakkak derin izler bıraktığını düşünmelidir aileler. Öfkeli ve tepkisel hale dönüşecektir. Çocukların bu duruma alışmadıkları aksine uzmanlarca  çocukların daha duyarlı olduklarının gözlemlendiği bildiriyor.

Aileler mümkün olduğunca çatışmalarını ya da olabilecek sert tartışmalarını çocuklarından uzakta yapmalı. Eğer onların yanında tartışma başlıyorsa mutlaka tatlıya bağlandığını da çocuklarınıza ispat etmelisiniz. Bu çocuğunuza güven alacaktır.

Çocuğunuzun iyi olması için sizin çaba göstermeniz gerekiyor, sorunları belirtmemelisiniz ve tartışmalar büyük boyutlara ulaşmamalı. Özellikle gelişme çağındayken büyüme hormonlarının üretilmesi tamamen mutlu olmasıyla ilgilidir. Çocuğunuzun planlama ve organizasyondaki gelişimini tamamlaması da sevinç ve mutluluk duygularıyla bağlantılı, beynindeki bu taraflar da harekete geçiyor.

 

About Kemal Tunç

Kemal Tunç, Tıp fakültesini Marmara Üniversitesi'nde okudu. TUS sınavında dereceyle girdiği plastik cerrahi ihtisasını yine aynı üniversitede yaptı.

Bunu Gördünmü?

Ruh Sağlığı – Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir?

Obsesif kompülsif bozukluğu (OCD) olan bireyler takıntı, sabit fikir ve sürekli endişe hallerinden muzdariptir. Takıntılar, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>