Cumartesi , Mayıs 16 2015

Çakşır Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Genelde Doğu Anadolu, orta Anadolu, Güney ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz de fazlaca yetişmektedir. Ortalama yükseklikleri 2 metreye çıkan sarı renkli çiçekleri olan otsu bir şifalı bitkidir.

Çakşır otunun Faydaları nelerdir

* Çakşır otu cinsel arzuyu ve gücü arttıran önemli bir afrodizyaktır.
* Sperm sayısını ve sperm hareketlerini de arttırıcıdır Çakşır otu.
* Çakşır otu kasların güçlenmesine de yarar sağlar ve kaslardaki ağrıları geçirir.
* Sinir sistemine de faydası olan Çakşır otunun sinirleri yatıştırma, sakinlik verme özelliği de bulunmaktadır.
* Çakşır otu Astım, bronşit gibi ciğer problemleri içinde faydalıdır.
* Çakşır otu dolaşım sistemindeki problemlere de güzel gelir.

Çakşır otunun Zararları

Çakşır otunun erkek ve dişi olmak üzere iki türü vardır. Doğru olanın kullanımı önemlidir. Yanlış kullanım depresyona yol açabilir. Miktarı, zamanı, ne sürede ve nasıl kullanılacağı önerilerine dikkat edilmesi şarttır.

Çakşır otu Nasıl Kullanılır

Çakşır macunun hazırlanışı; Çakşır kökünün tozu, günde 1 defa bal ile karıştırılıp yenilmelidir. Bir seferden çok kullanılmamalıdır ve kahvaltılardan yada hafif yemeklerden sonra alınması gerekir. Her gün düzenli olarak bir ay boyunca kullanılmalıdır. Kadınlar Çakşır otunun dişi olanını, Baylar ise Çakşırın erkeğini kullanmalıdır. Çakşır kökünün saf, pak olması gerekmektedir, içerisinde herhangi değişik bir karışım olmamalı. Önerilenin üzerinde kullanılmamalıdır.

Çakşır otu çayı hazırlanışı; 1bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar Çakşır otunun köküyle birlikte konularak hazırlanan çayı düzenli kullandığınız sürece yararsağlar.

About Kemal Tunç

Kemal Tunç, Tıp fakültesini Marmara Üniversitesi'nde okudu. TUS sınavında dereceyle girdiği plastik cerrahi ihtisasını yine aynı üniversitede yaptı.

Bunu Gördünmü?

9 LU ÇAY

9 LU ÇAY* İçerisinde bulunan ve tamamen doğal ortamda yetişen tüm bu bitkilerin ortak özelliği ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>